Zemin Kaplamada Kullanılan Şap Nedir ?

zemin-kaplamada-kullanılan-sap-nedir

Şap, zemin kaplama ve inşaat işlemlerinde sıkça kullanılan, beton zemine direk uygulanarak izolasyon, zemini düzeltme, estetik görünüm ve zeminin yapılacak olan işlemlere hazır hale getirilmesini sağlayan dayanıklı bir zemin kaplama malzemesidir.

Zemin kaplama işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında zeminin düzgün ve temiz bir hale getirilmesi vardır. Kaplama uygulaması yapılmaya başlamadan önce zemin doğru bir şekilde incelenerek eksikleri belirlenmelidir. Bu noktada eğer gerekli ise çatlaklar ve delikler kapatılmalıdır. Böylece zemin şap uygulaması için uygun bir hale getirilecektir. Burada şap nedir sorusunun doğru bir şekilde cevaplanması zemin kaplama işlemlerinin daha doğru bir şekilde anlaşılması için önemlidir. Aynı zamanda şap uygulamasının doğru bir şekilde yapılması da yapılan zemin kaplamanın kalitesini ve kullanım ömrünü etkilemektedir. Bu yazımızda sizlere zemin kaplama kullanılan şap nedir sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

sap-atilirken-neler-dikkat-edilmeli-ve-sap-nedir

Epoksi Zemin Kaplama Öncesinde Neden Şap Atılır ?

Şap nedir sorusunun cevabını verirken, öncelikle neden kullanıldığını ve nasıl kullanıldığını anlatmak en doğru başlangıç olacaktır.  Epoksi zemin kaplama uygulamalarının uzun yıllar boyunca sorunsuz ve problemsiz kullanılmasının en büyük nedenlerinden birisi kaplama yapılmadan önce oldukça sağlam bir şekilde zemine şap atılmasıdır. Kaplama malzemeleri ne kadar sert ve pürüzsüz bir zemine uygulanır ise o kadar dayanıklı olacaktır. Bunun için kaplama işlemlerine başlanmadan önce alanda keşif yapılması ve bu keşif sırasında eğer zeminde var ise çatlakların ya da sorunların belirlenmesi gerekir. Bu sorunlar çözüldükten sonra beton zemine doğrudan şap atılır. Atılan bu şap ile zemin kaplama malzemelerinin daha iyi bir şekilde tutunmasını ve dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Zemin kaplama işlemlerinde kullanılan tüm malzemeler oldukça önemli görevlere sahip oldukları için şap nedir sorusunun cevabının detaylı bir şekilde verilmesi de önemlidir. Buna ek olarak zemin kaplama yaptırmak için anlaştığınız firmanın ekipleri ile görüşürken şap nedir sorunuzun da cevapsız bırakılmaması önemlidir.

sap-nedir-dayanikli-zemin-kaplama-ornegi sap-duzeltme-islemleri-ve-sap-nedir

Zemin Kaplama İçin Atılan Şap Ne İşe Yarar ?

Zemin kaplama uygulamaları endüstriyel alanlarda oldukça fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise standart zeminlerin yeterince dayanıklı olmaması ve kısa zaman içerisinde kolay bir şekilde çatlaması veya bozulmasıdır. Bozulan zemini sık sık tamir etmek oldukça maliyetli ve firmanın işlerini aksatan bir durum ortaya çıkarmaktadır. Bundan dolayı aşınmaya karşı ve kimyasallara karşı dayanıklı epoksi zemin kaplama uygulamalarına başvurulmaktadır. Epoksi zemin kaplama uygulamaları ile standart zeminler oldukça sert ve uzun süre darbelere karşı dayanıklı bir hale getirilir. İşte bu noktada şap ne işe yarar sorusunun cevabını da vermek mümkündür. Beton zemine doğrudan atılan şap ve astar ile yapılan kaplamalar endüstriyel alanlarda güvenle kullanılabilmektedir.

epoksiboyanedir12

Epoksi zemin kaplamalar sadece endüstriyel alanlarda değil hayatımızın birçok alanında gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak okullar, hastaneler, mağazalar ve alışveriş merkezleri verilebilir. Kullanılan malzemelere göre estetik görünümü değişebilen epoksi zeminler renk ve desen çeşitliliği ile oldukça dikkat çekicidir. Estetik zeminlerde yapılan uygulamalarda da uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için kaplama yapılmadan önce şap atılması oldukça önemlidir.

Uygulama Öncesinde Şap Nasıl Hazırlanır ?

Kaplama yapılacak zemine şap atılmadan önce çeşitli hazırlık aşamaları bulunmaktadır. Her aşamanın titizlik ve dikkatle yapılması oldukça önemlidir. Yapılacak en küçük bir hata ile ileride büyük problemler ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı profesyonel ve tecrübeli zemin kaplama ekipleri ile çalışmanız oldukça önemlidir. Şap nedir sorusunun cevabını verirken açıkladığımız gibi beton zeminde hiçbir çatlak ya da tozun yüzeyde olmaması gereklidir. Bunun için şap hazırlık aşamalarının başında kaplama yapılacak olan yüzeyin temizlenmesi gelmektedir. Aynı zamanda yüzeyde var ise çeşitli kimyasal ve yapışkanların sökülmesi önemlidir. Daha sonrasında şap atılacak zeminde kotun belirlenmesi ve duvar kenarlarında kotun işaretlenmesi gereklidir. Ancak bu noktada uygulanacak olan şap işleminin kalınlığı oldukça titiz bir şekilde hesaplanmalıdır. Yeteri kadar kalın şap atılmaz ise çeşitli çatlaklar ve bozulmalar meydana gelebilmektedir. Sonrasında ise atılacak şap malzemeleri dikkatli bir biçimde karıştırılır. Ardından beton zemine belirlenen kalınlık doğrultusunda rahatlıkla uygulanabilir. Şap atıldıktan sonra mala ile düzeltilerek zemin kaplama malzemeleri için uygun bir hale getirilir. Tüm zemin dümdüz yapıldıktan sonra atılan şapın kuruması beklenir. Şap tam anlamıyla kuruduktan sonra geri kalan zemin kaplama uygulamaları uygulanabilir.

sap-atilirken-gri-zemin

sap-nedir-sap-atildiktan-sonra-gri-zemin sap-nedir-ve-sap-atilirken

Dayanıklı Bir Zemin Kaplama Nasıl Yapılmalıdır ?

Herhangi bir inşaat işleminde en çok dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Bunlardan birincisi kullanılacak olan malzemenin kalitesidir. Malzemelerin zemin ihtiyacını tam olarak karşılaması ve uzun yıllar kullanılabilmesi için kaliteli olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda özellikle şap atma işleminden sonra yüzeye uygulanacak olan kaplama malzemesinin alanın ihtiyacına göre belirlenmiş olması gerekir. Bunun için zeminde yapılan keşif sırasında zaman içerisinde alanda ne kadar insan ya da araç trafiğinin olduğu belirlenmesi gerekir.

 dayanikli-zemin-kaplama-ornegi-sap-nedir-nasil-atilir

Yoğun bir trafiğe sahip alanlarda portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama kullanılırken, daha az trafiğe sahip ancak estetik bir görünüm olması istenilen bir alanda şeffaf epoksi zemin kaplama ya da metalik epoksi boya uygulamaları tercih edilmelidir. Zeminin ihtiyacı keşif sırasında doğru bir şekilde belirlendikten sonra kullanılacak olan malzeme miktarının doğru bir şekilde hesaplanması gereklidir. Yapılan malzeme hesaplama ve yapılacak işlemler belirlendikten sonra anında sizlere epoksi zemin kaplama fiyatları sunulabilir. Keşif yapılmadan kesin bir fiyat verilmesi oldukça zordur.

Dayanıklı bir zemin kaplama uygulaması yapılabilmesi için diğer bir etmen ise uygulamayı yapacak olan ekip ya da ustadır. Ekibin profesyonel ve tecrübeli olması oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise kaplama işlemlerinin titizlikle yapılması gereken işlemler olmasıdır. Aynı zamanda tecrübeli olan ekip ya da ustalar herhangi bir sorun ile karşılaştığı zaman bu sorun için hızlı ve etkili bir çözüm üretebilirler. Zemin kaplama işlemlerinde karşılaşılan problemlere hızlıca müdahale etmek hayati bir öneme sahiptir. Eğer zemin ile ilgili bir sorun gözden kaçar veya unutulur ise ilerleyen zamanlarda oldukça büyük problemler haline gelebilmektedir. Özellikle şap atılırken eksik malzeme kullanılır ya da gerektiğinden daha ince bir şap atılır ise yapılacak olan kaplamada kısa süre içerisinde bozulmaya meydana gelebilmektedir.

Bu yazımızda sizlere zemin kaplama işlemelerinde kullanılan şap nedir sorusunun cevabını ve kaliteli bir epoksi zemin kaplama yaptırmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Aklınızdaki sorular için ve epoksi zemin kaplama uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşarak uzman ekibimiz ile görüşebilirsiniz.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.
Yorumlar
 • Zemin kaplama işlemlerinde kullanılan şap nedir sorusunun doğru ve açıklayıcı bir şekilde anlatıldığı bir yazı olmuş, çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Mehmet bey, uzman ekibimiz ile epoksi zemin kaplama işlemlerinde çok sorulan soruları detaylı bir şekilde yanıtlayarak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

 • Oldukça bilgilendirici ve açıklayıcı bir yazı. Ancak konu ile ilgili bir sorum olacaktı. Üç boyutlu epoksi zemin kaplama işlemlerinde de beton zemin üzerine şap atılması zorunlu mudur ? Atılan şap 3D kaplamaya herhangi bir zarar verir mi ?

  • Merhaba Metin bey, öncelikle sizlere yardımcı olmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Sorunuza gelecek olursak ; Diğer zemin kaplama işlemlerinde de olduğu gibi zeminin sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olması için uygulama öncesinde beton zemin üzerine şap atmak zorunlu bir işlemdir. Üç boyutlu zemin kaplama işlemlerinde de atılan şap hiç bir şekilde kaplamaya zarar vermez. Aksine daha da dayanıklı bir zemine sahip olmanıza imkan verecektir.

  • Merhaba Saadettin bey, şap nedir sorusunu yanıtlayarak sizlere yardımcı olabildiğimiz için çok mutluyuz. Dilerseniz epoksi zemin hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Kaplamalarda kullanılan şap hakkında bilmediğim bir çok detayı öğrendim. Özellikle şap nedir sorusunun cevabını daha net anladım.

  • Merhaba Turgut bey, sizlere yardımcı olmak için daima buradayız. Kaplamalar hakkında sizleri bilgilendirdiğimiz için oldukça mutluyuz.

  • Merhaba Murat Bey, epoksi zemin kaplama işlemleri öncesinde şap atmak ve yapılacak işlemler hakkında müşterilerimizi bilgilendirmek için gayret gösteriyoruz. İnternet üzerinde şap nedir gibi bir çok soru bulunmakta. Bu sorulara yanıt vererek sizleri bilgilendirmek bizlerin görevidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın