Zemin Kaplama Malzemeleri Nelerdir ?

zemin-kaplama-malzemeleri-nelerdir

Her gün üzerinde yürüdüğümüz , eşyalarımızı koyduğumuz ve bir çok kuvvete maruz kalan zeminler , gün geçtikçe yıpranabilir ve zayıflayabilir. Özellikle fabrika ve depo gibi alanlarda çok fazla hareket yaşandığından dolayı zeminler oldukça kolay eskiyebilmektedir. Bununla birlikte yaşadığımız evlerde bile zaman zaman zemin aşınması yaşanabilmektedir. Bu tarz aşınmaların önüne geçilebilmesi için geliştirilen bir çok zemin kaplama malzemeleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere zemin kaplama malzemeleri nelerdir sorusunun yanıtını vermeye ve nerelerde kullanıldığını anlatmaya çalışacağız.

Daha Dayanıklı Zemin Kaplama Malzemeleri

Yeni geliştirilen zemin kaplama malzemelerinin ortak noktaları genel olarak daha dayanıklı bir yapıya sahip olmalarıdır. Böylece oldukça uzun süre hiç bir bakım istemeden kullanılabilen zemin kaplama malzemeleri ile tasarruf yapma şansınız yüksektir. Bununla birlikte tamir tadilat işlemlerine harcadığınız masraflar bir hayli azalacaktır. Zemin kaplama malzemeleri dayanıklı olmalarının yanı sıra renk çeşidi ve uygulama şekilleri ile de estetik bir görünüm sağlayabilmektedir. İhtiyacınıza uygun mutlaka bir zemin kaplama malzemesi bulabilir ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Gelin sizler ile bir çok özelliğe sahip zemin kaplama örnekleri ve malzemelerine bir göz atalım.

1- Epoksi Zemin Kaplama Malzemeleri

Epoksi zemin kaplama örnekleri ve uygulamaları karşımıza en çok çıkan ve en yaygın kullanılan malzemelerin başında gelmektedir. Dayanıklı olması ile diğer malzemelere göre farkını ortaya koyan epoksi zemin kaplama işlemleri özellikle fabrika ve depolarda kullanımı en kolay olan malzemedir. Yüksek fiziki kuvvetin olduğu alanlarda oldukça uzun süre boyunca yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Islak zeminlerde de kullanılabilen epoksi zemin kaplama malzemeleri , otellerin havuzlarında ve su depolarında tercih edilen ve firma logolarının da zemine işlenebilmesi ile oldukça avantajlıdır.

Açık alanlarda , otoparklarda ve spor komplekslerinde renk çeşitliliği ile tercih sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte hijyenik ve toz tutmayan yapısı okullarda ve hastanelerde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bu kadar avantajı bir arada barındırabilen epoksi zemin kaplama malzemeleri uygun fiyatı ile de farkını ortaya koymaktadır.

epoksi-zemin-kaplama-malzemeleri2 epoksi-zemin-kaplama-malzemeleri

2- PVC Zemin Kaplama Malzemeleri

PVC zemin kaplama malzemeleri günümüzde, düşük ilk yatırım maliyeti ve işletme maliyetleri ile uzun kullanım ömürleri, geniş renk ve çeşit yelpazeleri nedeniyle farklı alanlarda çokça kullanılan yer döşemeleridir. Polivinül Klorürden imal olan bu kaplamalar ticari dünyada , vinil, linolyum , esnek zemin kaplamaları gibi farklı isimlerle de tanınabilmektedir. PVC zemin kaplama malzemeleri bir çok zemine kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Evlerde ve ofislerde oldukça fazla gördüğümüz PVC zemin kaplama malzemeleri uygun fiyatı tercih sebebi olmaktadır. Aynı zamanda PVC zemin kaplama malzemeleri hastane, okul gibi yoğun insan trafiğinemaruz kalan alanlarda da estetik bir görünüm ve üzerindeki özel yapı olan poliüretan esaslı güçlendirme tabakası ile temizliğe elverişliği sayesinde tercih edilmektedir.

pvc-zemin-kaplama-malzemeleri pvc-zemin-kaplama-malzemeleri2

3- Poliüretan Zemin Kaplama Malzemeleri

Orta ve ağış makine yükünün olduğu alanlarda kullanılan poliüretan zemin kaplama malzemeleri esetik bir biçimde de kullanılmaktadır. Çatlak kapatma işlemlerinde kullanılan , yarı esnek bir madde olan poliüretan zemin kaplamalar mat veya parlak biçimde kullanılabilmektedir. Diğer zemin kaplama malzemeleri göre farkı oldukça kolay bir biçimde uygulanabilmesidir. Suya ve kimyasal maddelere dayanıklı olması ile , fabrikalarda ve ilaç, kimya sektöründe zemin kaplama uygulaması olarak ön plana çıkmaktadır.

poliuretan-zemin-kaplama-malzemeleri2 poliuretan-zemin-kaplama-malzemeleri

4- Kauçuk Zemin Kaplama Malzemeleri

Kauçuk zemin kaplama malzemeleri diğer kaplama uygulamalarına göre dış mekanlarda kullanıma en uygun olan malzemedir. Açık alanlardaki spor tesislerinin zeminlerinde gördüğümüz kauçuk kaplama malzemesi tüm hava durumlarına dayanıklıdır. Sporcular içinse en uygun zemini sağlamakla beraber, her yere istenildiği gibi uygulanabilmesi ile bir çok yerde karşımıza çıkmaktadır. İçinde hiç bir kansorejen madde içermemesi ile çocuk oyun alanlarında rahatlıkla kullanılan kauçuk zemin kaplama malzemeleri sert veya yumuşak bir biçimde uygulanabilir.

kaucuk-zemin-kaplama-malzemeleri2

Bu yazımızda sizlere en çok kullanılan zemin kaplama uygulamarının nerelerde ve nasıl uygulandığını ve hangi avantajlara sahip olduğunu anlatmaya çalıştık. Aklınızdaki sorular için ve epoksi zemin kaplama fiyatları ve uygulamaları hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın