Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

halı zemin çeşitleri

Zemin Kaplamanın Önemi Nelerdir ? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Zemin kaplamada doğru seçim önemlidir.Evimize,ofisimize zemin kaplama yaparak hem yalıtım anlamında hem de estetik görünüm anlamında güzel olmasını isteriz.Bu seçimleri yaparken  uygulama yapılıcak yerin konumuna,mevsim şartlarına ve amacına dikkat edilmelidir.

Eğer satılık evler inşa ediyor veya dekore ediyorsanız bölgedeki müşterilerin istekleri ve beklentileri doğrultusunda doğru bir seçim yapmak için o bölgedeki yerel emlakçılardan bilgi alınabilir.

Seramik-Porselen Karo

Porselen karo renk ve stil seçenekleri açısından en çeşitli olan döşeme malzemesidir.Porselen karo ve seramik en dayanıklı zemin seçeneklerindendir ve çok az bakım gerektrir.Porselen karolar inşaat,tadilat alanında bulunuyorsa periyodik olarak mühürlenmeyle korunabilir.Bu işlem,zarar görmemesini istediğiniz kiralık mülkler için güzel bi tercih olabilir.

Kurulumu güçtür.Sert bir malzeme olduğundan ve zemin soğuk olabiliceği için salon,yatak odası,mutfak gibi yerlerde pek tercih edilmez.

porselen karo zemin çeşitleri seramik zemin kaplama

Parke ve Bambu

Bambu parke,masif parkelerde en iyi alternatiftir.Sert ağaç,görünümü,işlemesi ve uzun ömürlülüğü olarak bir favoridir.Çevre dostu bir kaplama çeşididir.Zımpara ve cila gereksinimi yoktur.Genellikle ıslak olan ve çok fazla trafik gören yer için iyi bir seçim değildir.

bambu zemin kaplama çeşitleri bambu zemin kaplama

Laminant Parke

Sert ağaçlara düşük maaliyetli bir alternatiftir.Yüksek nem ve leke tutmaz.Ancak plakalar arasıdaki eklemler neme karşı savunmasız olduğu için su baskınlarında şişme görüldüğünden tamiratı ancak sökülüp bir yenisinin yapılmasıyla mümkündür.

laminant parke çeşitleri laminant parke çeşitleri

Halı

Birçok yapımcı için caziptir çünkü çeşitli renk ve stilleri vardır.Sıcak,sessiz ve yumuşaktır.Hızlı bir şekilde kurulumu vardır ancak leke tutma ve yıpranması durumunda eski haline gelmesi maliyetlidir.Bazı durumlarda kalıcı hasarlar da mümkündür.

Mutfakta beyaz veya püsküllü bir halı düşünüyorsanız bir kez daha düşünün !

halı zemin çeşitleri

Vinil ve Linolyum

Çevre duyarlılığının artması ile birlikte linolyum zeminlere olan ilgi artıyor.Vinil ve linolyum farklı zemin malzemeleridir ancak ikisi de esnek bir malzemedir.Kurulumu kolaydır.Plakalar,fayanslar ve sac formları ile gelir.Neme karşı son derece dayanıklılardır.Doğal malzemelerle yapılır.Anti-statik yapısı olduğu için toz ve kir oluşumunu önler.Kurulumunda özel bir araç gerektirmez.

Linolyum zemin kaplama linolyum zemin kaplama

Epoksi

Unutulmayalım !

Zemin kaplama çeşitleri birçok zevke ve ihtiyaca hitap ettiği gibi birbirlerinden farklı özelliklere ve maliyetlere de sahiptir.Bilgi alabiliceğiniz,fikir edinebiliceğiniz bir yazı oluşturmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın