Zemin Etüdü Nasıl Yapılır ?

zemin-etudu

Zemin etüdü, bir arazide inşaat çalışmalarında başlamadan önce yapılması gereken en önemli işlerin başında gelir. İnşaatın yapılacağı arazinin zemininin inşaat yapılmasına uygun olup olmadığını ölçmek için zemin etüdü çalışmasına ihtiyaç var. Zemin etüdü projesi, çıkan yasalarla beraber yapılması gereken zorunlu bir hale getirilmiştir. Buradaki amaç yapının zemine daha sağlam ve güvenli bir şekilde inşa edilmesi, zeminde kayma, çökme gibi sonuçları kötü olabilecek olayların önüne geçmektir. Zemine yapılacak güçlendirmeler zemin etüdü sayesinde saptanmakta bu netice sonunda izlenecek yollar belirlenip gerekli çalışmalar uygulanmaktadır.

epoksiboyanedir12

Zemin etüdü, herhangi bir arazide üzerine yapılacak (bina,dükkan,üretim tesisi, fabrika vs.) belediye onaylı, bir kuruma bağlı arazinin belli çalışmalar sonucu arazi hakkında kapsamlı bir bilgi vermek. Araziyi projelendirmek ve yorumlamayı kapsamaktadır. Zemin etüdü, bir arsaya ait yeraltı tabakalarının durumlarını, konumlarını, hangi tür jeolojik yapıda olduğunu, derinliklerini, kalınlıklarını, yoğunluklarını, sismik hızlarını, ivmesini, yeraltı suyu derinliği ve bu tabakaların geriye kalan dinamik parametrelerini olası bir deprem karşısında göstereceği tepkiyi ölçmek adına yapılan etütlere zemin etüdü denir.

Özellikle ülkemiz gibi deprem kuşağında yer alan bölgeler için  zemin etüdü projesi mutlaka atlanmamalıdır ve bu tür projelere gerekli özeni her zaman göstermemiz gerekmektedir.

zeemin-etudu-nedir

Zemin Etüdü Yapım Aşamaları

Zemin etüdü, yapılacağı amaca göre farklı yöntemler ile yapılmaktadır. Bu yöntemlere istenen veriler yön vermektedir. En önemli yöntemlerin başını ise “ Sismik, Elektrik, Manyetik, Elektromanyetik, Gravite ve Radyoaktivite gibi uygulamalar çekmektedir.

1) Öncelikle zemin etüdü yapılacak olan arazi bölgesi incelenir.

2) Zemin etüdü yapılacağı amaca göre farklı yöntemler ile yapılır. Bu yöntemler arasında en önemlileri ;

  • Sismik
  • Elektrik
  • Manyetik
  • Elektromanyetik
  • Gravite
  • Radyoaktivite gibi uygulamaları sayabiliriz.

3) Daha sonra zemin etüdü yapılacak arazi incelenerek jeolojik ve jeoteknik bakımdan zeminin özellikler incelenir.

4) Zemin etüdü yapılacak olan yerde daha sonra sondaj çalışmaları başlatılır ve çeşitli numuneler alınır.

5) Zemin etüdü yapılacak alanda sondaj çalışmaları başlatılır ve çeşitli numuneler alınır. Bu çalışma sırasında zeminin özellikleri saptanır.

6) Yeraltı radarları sayesinde mevcut yeraltı yapıları belirlenir.

7) Toplanan numunelerin analizi,  alanında uzman firmalara firmalara gönderilir.

8) Yapılan çalışma sonuçları ve laboratuvar sonuçlarına göre zemin etüt raporu hazırlanır.

 

zemin-etudu-yapım-asamalari - Kopya zeminn-etudu zemin-etudu-testi zemin-etudu-kimler-tarafından-yapilir zemin-etudu-calismalari zemin-etudu-calimasi zemin-etud-calisma

Zemin Etüdü Çalışmalarını Kimler Yapabilir ?

Zemin etüdü çalışmaları, jeoloji mühendislerinin ve inşaat mühendislerinin beraber yaptıkları bir çalışmadır.

Bugün sizlere Zemin etüdü nedir, nasıl yapılır, zemin etüdü çalışmalarını kimler yapabilir gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Daha sonraki yazılarımız için bizleri takipte kalmayı unutmayın 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın