Yer Kaplama Nedir ? Nasıl Yapılır ? Uygulama Örnekleri

yerkaplamanedirvenasiluygulanir

Gün içerisinde yoğun bir şekilde kullanılan zeminler kısa süre içerisinde bozularak kullanılmaz hale gelebilmektedir. Aynı zamanda farklı dekorasyon uygulamaları için estetik ve hoş görünen malzemeler ile yer kaplama işlemine ihtiyaç duyulabilmektedir. Hem dayanıklı bir alan hem de estetik ihtiyaçlar için üretilen çözümlerin arasında en çok tercih edilen yer kaplama uygulamaları ihtiyaca göre seçilmelidir. Bu yazımızda sizlere yer kaplama nedir, yer kaplama nasıl yapılır sorularının cevaplarının yanı sıra yer kaplama uygulama örneklerini de sunarak bilgilendirmeye çalışacağız.

epoksiboyanedir12

Yer Kaplama Nedir ?

Yer kaplama, zaman içerisinde aşınmış zeminlerin, yeni yapılan zeminlerde farklı görünüm ya da kullanıma uygun olarak belirlenmiş uygulamaların zemine işlenmesidir. Yer kaplama işlemleri boyunca profesyonel ve tecrübeli ekipler ile çalışmak oldukça önemlidir. Yapılacak en küçük bir hata da geri dönülemez sonuçlar doğabilir.

Yer Kaplama Nasıl Yapılır ? Yapım Aşamasında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Yer kaplama işlemlerinde belirli bir plan ve programa sadık olmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte yer kaplama işlemlerine başlamadan önce zeminde detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Bu inceleme sırasında zeminin sertliği, genişliği ve özellikleri incelenir. Bu inceleme sonucunda hem yapılacak olan yer kaplama uygulamasının çeşidi hem de ne kadar malzeme kullanılacağı belirlenebilmektedir. Aynı zamanda yer kaplama malzeme çeşidi ve miktarının belirlenmesi ile tüm işlemlerin maliyeti de ortaya çıkacaktır. Yapılan keşifin ardından yer kaplama fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

parkeyerkaplamauygulamalari

Zemin ve Yer kaplama işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kaliteli ve doğru malzemelerin kullanılmasıdır. Her zemine aynı işlem uygulanamayacağı gibi her malzeme de kullanılmaz. Örnek olarak bir fabrika zemininde, metalik epoksi zemin kaplama uygulamaları kullanılmamalıdır. Metalik epoksi zemin kaplama estetik olmasına rağmen iş makinalarının kullanıldığı bir alanda oldukça zayıf kalacaktır. Böyle bir fabrika ya da depo zemininde portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama yapılmalıdır.

epoksiyerkaplamauygulama

Endüstriyel ya da estetik amaçla yapılacak olan yer kaplama yapım aşamaları ve uygulamalarını özetlememiz gerekirse şu sıralamayı yapabiliriz ;

 • Zemin Keşifi ve Ölçümleri
 • Yer Kaplama İş Planlaması
 • Zemin Temizliği
 • Zemin Şapı Uygulaması
 • Ara Kat Uygulaması
 • Son Kat Yer Kaplama

Bütün bu aşamalar boyunca kuruma sürelerine ve zeminin genişliğine bağlı olarak 5 ila 15 gün içerisinde yapılabilmektedir. Ancak her yer kaplama aşamasında titiz ve dikkatli bir şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Yer Kaplama Çeşitleri ve Uygulamaları

Her zeminin kendine göre özellikleri ve ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlara ve özelliklere göre üretilmiş yer kaplama çeşitleri vardır. Bu çeşitler arasından en doğru seçimin yapılabilmesi için iyi bir inceleme gereklidir. Genel olarak yer kaplama çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz ;

 • Epoksi Zemin Kaplama
 • PVC Zemin Kaplama
 • Kauçuk Zemin Kaplama
 • Poliüretan Zemin Kaplama
 • Mortar Zemin Kaplama
 • Parke Zemin Kaplama
 • Fayans Zemin Kaplama

Bu çeşitler arasından en doğru yer döşeme seçimini yapmak için profesyonel ekiplerden yardım ve fikir almanızda fayda vardır.

Yer Kaplama Uygulama Örnekleri

Oldukça geniş seçeneklere sahip yer kaplamaları için uygulama örneklerini bir araya getirdik. Buradaki örnekleri ve uygulamaları inceleyerek kaplamak istediğiniz zemin için en doğru kararları verebilirsiniz.

fabrikayerkaplama evyerkaplamaislemleri yerzeminkaplamaislemleri yerkaplamaislemlerivezeminkaplama parkevepvczeminkaplama hastaneyerkaplamaendustriyel

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz :

PVC Zemin Kaplama Uygulaması ve Örnekleri

Epoksi Zemin Kaplama Nedir ve Özellikleri Nelerdir ?

Bu yazımızda sizlere yer kaplama nedir, yer kaplama nasıl yapılır ve yer kaplama uygulama örneklerini detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Aklınızdaki sorular için dilediğiniz zaman bize ulaşabilir, öneri ve görüşlerinizi ekibimize rahatlıkla iletebilirsiniz.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın