Herkes Zemin Tadilatı ve Onarımı Yapabilir mi?

zemin-kaplama-uygulamaları

Yeni ev satın alanlar, uzun süredir aynı evde yaşayıp ev içi bazı yenilikler yapmak isteyenler veya bulunduğu işletmede işletme içi bazı yeniliklere ve trendleri takip ederek işletmeye taze görünüm kazandırmak isteyenler tadilat yoluna gidebilir.

Örnek olarak ev tadilatı yapacaksak eğer öncelikle ev ihtiyaçlarını belirlemek gerekir. Evin farklı bölümleri olduğu için  ev içi konuma göre ihtiyaçlar farklılaşabilir. Ev içi banyo, mutfak, salon, kapı-pencere, ısı yalıtımı, boya-badana, zemin tadilatı ve onarımı olarak sayabiliriz.

Bugün sizlere zemin tadilatı ve onarımı hakkında ipuçları vereceğiz ve herkes bu işi yapabilir mi ? Onu öğreneceğiz.

epoksiboyanedir12

Evlerimizin zamana en çok yenik düşen kısımlarının başında mutfak ve banyo geliyor. Yapıldığı döneme ait modaya göre tasarlanan bu alanlar zamanla yıpranır, bu nedenle de bir süre sonra yenileme ihtiyacı duyarlar. Yetersiz, kırık dökük, kötü görünen, yıpranmış bir banyo ve mutfak evin tadını kaçıran etmenlerdir…

Banyo ve mutfak tadilatı ince düşünülüp tasarlanması gereken, görece masraflı ve meşakkatli çalışmalardır. Yetersiz bir firma ile yapacağınız tadilat çalışması sonucunda umduğunuz sonucu alamayabilir, ya da uzun ömürlü olmayan, kısa sürede yıpranacak ve nihayetinde daha masraflı olacak bir banyo ya da mutfak ile baş başa kalabilirsiniz. Ayrıca evde yapılacak işlemlerin binanın su ve elektrik planına uygun olmasıdır. Aksi taktirde ilerde ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Evinizin eski zeminlerinden memnun değilseniz onarım  veya değiştirmeyi düşünüyorsanız, ilk olarak ufak bir araştırma yapmanızı öneririz. Zemin kaplama tadilatı ve onarımı fazlasıyla incelik, profesyonellik ve dikkat gerektiren bir iş. Zemin kaplama yaparken sadece kaplama ile kalmıyor bu işler. Evin planına uygun olarak yapılması gerekiyor yani biraz mimari bir iş gibi görebilirsiniz.

Zemin Kaplama Uygulamaları Çok Çeşitlidir.

Evinize döşeme yapılacak ama hangi malzemeyi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız şimdi sizlere bunların hakkında bilgi vereceğiz. Döşeme malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi onları inceleyelim.

Zemin kaplamaları döşemede bitirme malzemesi olarak kullanılır. Zemin kaplamada kullanılan malzeme ne kadar yenilikçi ve kaliteliyse, ihtiyaca o kadar iyi yanıt verir. Bu ihtiyaçlar arasında kolay temizlenebilirlik, mukavemet, dokunma sıcaklığı, ses geçirgenliği, yansıma özellikleri başta gelir. Bunun yanında görsel olarak renk, ve doku miktarına da dikkat edilmesi gerekir.

zemin-tadilat-onarım zemin-tadilat-onarım

Peki Yerlerinizi Kaplatırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ve Seçiminizi Neye Göre Yapmalısınız?

İşte zemininizi kaplatmadan önce tanımanız gereken malzemeler:

Porselen Seramik : Granit olarak bilinen porselen karolar, sırlı ve sırsız olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sırlı olan granitlerin su emme oranı %0,05’in altındadır. Sırsız olanlarda bu değer neredeyse sıfırdır. Aşınmaya, çizilmeye ve lekeye karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. Ürün çeşitliliği açısından zengindir. Estetik görünüşleri ve kaymazlık özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. En sık, modern banyo ve mutfaklarda kullanılmaktadır.

seramik-kaplama-ev seramik-kaplama-ev

Laminant Parke : Laminant parke, talaş, fındık kabuğu gibi ağaç yan ürünlerinin tutkal, formaldehit tipi sentetik malzemeler ile preslenmesi sonucu oluşan bir parke çeşididir. Piyasada bulunan en dayanıklı parke çeşididir.  Ağaç görünümlü olan laminant parkeler düşük maliyetleri nedeni ile günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir.Direnci yüksektir ve uzun ömre sahiptir. Kullanılacak mekana kolayca uygulanabilir. Güneş ışınlarından dolayı solma yapmaz. Steril bir malzemedir, bakteri ve mikrop barındırmaz.  Ağaç bazlı bir malzeme olduğundan ıslak hacimlerde kullanılmamalıdır.

laminant-parke

Lamine Parke : Lamine parke, tamamen doğal olup %100 ağaçtan yapılan, son derece kaliteli ve şık bir zemin çeşididir. Meşe, kayın, ıroko, sapelli, akçaağaç gibi birçok çeşidi bulunan lamine parkelerin en önemli özelliği birkaç katmandan oluşuyor olmasıdır. Bu katmanlar birbirlerine zıt bir şekilde preslenmiştir. Bu durum da, parkenin kötü hava koşullarından daha az etkilenmesini sağlamaktadır. Lamine parkeler önceden cilalanmıştır. Avantajlarından bir tanesi, zamanla üzerinde oluşan çizik ve aşınmalardan cilalanarak arındırılabilir olması. Bu işlem profesyonel kişilerce yapıldığında ağaç damarlarının canlılığı sağlanır ve çizikler ortadan kalkar. Lamine parke, laminat parkeye göre daha pahalıdır. Bunun sebebi tamamen ahşap olmasından kaynaklanır. Islak hacimler için uygun değildir, suya dayanıklı değillerdir.

lamine-parke lamine-parke-mutfak

 

Masif  Parke : Masif parke sağlıklı bir malzeme çeşididir. En önemli özelliği ısı ve ses izolasyonunu en iyi şekilde sağlamasıdır. Uzun ömürlüdür ve sistre edilebilmektedir. Yine de çok fazla nem ve ısı farkına maruz kalmaması gerekmektedir. Maliyeti lamine ve laminant parkeye göre daha fazladır ve döşenme süresi daha uzun sürmektedir.

masif-parke masif-parke-saha

Terrazzo : Terrazzo zemin kaplama, mimarların tasarımlarını zeminlere yansıtabilir ve birçok canlı renk çeşidi mevcuttur. Düşük bakım maliyeti sebebiyle avantaj sağlar ve uzun ömürlüdür. Tasarımcılara merak uyandırıcı desenler yaratma özgürlüğü verir. Hayal edebildiğiniz her tasarımı uygulamayı mümkün kılar. Üretim maliyeti yüksektir ve ülkemizde fazla bilinmemektedir. Derz kullanılmadığından mekanda bir bütünlük oluşturur. Daha çok havalimanı, hastane ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde tercih edilmektedir.

terrrazzo-kaplama terrazzo-kaplama

 

PVC : Son zamanlarda moda olan bir kaplama malzemesidir. Sağlam, kolay temizlenebilir ve steril olmasından dolayı her gün bu malzemeye olan ilgi artmaktadır. Üzerine cila yapılması gerekmez, direkt olarak uygulanabilir.

pvc-kaplama-ev pvc-kaplama

Epoksi : Epoksi, yapı sektöründe çok amaçlı kullanılmaktadır.

  • Epoksi zemin kaplama malzemeleri kimyasallara karşı dayanıklıdır.
  • Aşınma ve darbeden etkilenmezler.
  • Geniş renk yelpazesi avantajlarından bir tanesidir.
  • Temizlenebilir, leke tutmaz.

epoksi-kaplama

Epoksi, genel olarak, beton yüzeylerin partiküler bir kaplama düzlemi oluşturulmak sureti ile korunması, tamiri ve dekoratif bir görünüm verilmesi amacıyla kullanılan bir ürün grubudur. Bu özelliklerinden dolayı, çok geniş bir alanda; sağlam, dekoratif, sıhhi kimyasal ve fiziksel dayanımları çok yüksek, hem uygulama ve hem de sonraki kullanım ömrü içinde insan sağlığına zararsız yüzeylerin imalatında her geçen gün daha da artan bir taleple kullanılmaktadır. Yapı sektörünün her geçen gün daha bilimsel ve teknolojik metotlara yönelmek ihtiyacı, uzmanlaşmış bilimsel ve teknik kadrolarla üretilen ve uygulanan ürünlerin daha da yaygınlaşarak kendilerine zemin hazırlaması şansını ve zorunluluğunu dayatmaktadır. Bu çerçevede Epoksi ürün grubu gelecekte çok daha fazla tanınacak, kullanılacak ve sevilecek “modern” yapı malzemelerinin başında gelmektedir.

UNUTMAYALIM !

Evinizin içinde yaptığınız boya badana işleri, parke ve seramik karosu gibi zemin kaplaması değişimleri, mutfak ve banyo dolapları ve vitrifiye değişimleri, elektrik tesisatı ya da sıhhi tesisatta yapılan değişiklikler içinse tadilat ruhsatı gerekmez. Ancak unutmayın ki, tamamen iç alanlarda kalıyorsa dahi, kiriş, kolon ve taşıyıcı duvar gibi taşıyıcı unsurlara asla dokunulmamalıdır. Kısacası, evinizde gerçekleştirdiğiniz her değişiklik, her tadilat çalışması için belediyeye başvurmanız gerekmez ancak yapmayı planladığınız değişiklik çok büyükse ve binanın taşıyıcı unsurları üstünde tahribat yaratma olasılığı varsa mutlaka izin alınmalıdır. Örneğin duvarları yıkarak açık planlı, geniş bir alan oluşturmak istiyorsanız ya da küçük pencereler yerine geniş, boydan boya pencereler koymak istiyorsanız, mutlaka tadilat ruhsatına başvurmalısınız.

Bu yazımızda sizlere zemin tadilatları ve onarımı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Aklınızda kalan sorular ve epoksi zemin kaplama fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizlere numaranızı bırakabilirsiniz. Epoksi Baktım olarak kaliteli ve profesyonel zemin kaplama hizmeti vermek için biz hazırız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın