Epoksi Zemin Kaplama Yapım Aşamaları Nelerdir ?

epoksizeminkaplamayapimasamalarinelerdir

İnşaat ve yapı işlemlerinde belirli bir sıralama ve iş planı ile çalışmak oldukça önemlidir. Yapılacak aşamaların titiz ve dikkatli bir biçimde yapılması gereklidir. Özellikle epoksi zemin kaplama için yapılacak olan işlemlerin belirli aşama ve sıralama ile yapılması gerekir. Plansız ve programsız yapılan epoksi zemin kaplama işlemleri çok kısa süre içerisinde bozulabilir ve çatlamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu yazımızda sizlere epoksi zemin kaplama yapım aşamaları ve bu aşamalarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

epoksiboyanedir12

Epoksi Kaplama Neden Dikkatli Bir Şekilde Yapılmalıdır ?

Zeminler diğer İnşaat işlemlerine göre daha titiz ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bunun nedeni ise zeminlerin gün içerisinde oldukça sıklıkla kullanılmasıdır. Aynı zamanda işlemler sırasında yapılacak en küçük bir hata, ileride büyük problemlere ve sorunlara yol açabilmektedir. Epoksi zemin kaplama için profesyonel ve tecrübeli ekipler ile çalışılmalıdır. Böyle ekipler herhangi bir sorunla karşılaştıkları zaman etkili ve hızlı çözümler üretebilir. Profesyonel ekiplerin yaptığı epoksi zemin kaplamalar 10-20 yıl kadar sorunsuz kullanılabilirken, tecrübesiz ekiplerin yaptığı epoksi zemin kaplama uygulamaları 5 ay içerisinde sorun çıkartabilmektedir. Ancak epoksi zemin kaplama yapım aşamaları titizlikle uygulanır ise sorunların çıkma olasılığı bir hayli azaltılmış olacaktır.

epoksizeminkaplamacatlaklarivebozulmalari epoksizeminkaplamacatlaklari

Epoksi kaplama yapım aşamalarına geçilmeden önce zemine bir çok işlem uygulamak gerekebilir. Özellikle zeminde başka uygulamalar ya da işlemler var ise bunların temizlenmesi gerekir. Böylece epoksi kaplama sağlıklı bir zemine uygulanabilir ve uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılabilmektedir. Tabi ki yapılacak epoksi zemin kaplama yapım aşamaları belirli bir sıra ve teknik ile yapılmalıdır.

epoksi-zemin-kaplama-yapim-sonrasi-yatak-odasi beyaz-salon-epoksi-zemin-ornegi beyaz-epoksi-zemin-kaplama-yapim-ornegi renkli-epoksi-zemin-kaplama-yapim-sonrasi

İlgili rehber içerik : Ev Zemin Kaplama Örnekleri 

Epoksi Zemin Kaplama Yapım Aşamaları

Kaplama yapılacak zeminin uygun bir duruma getirilmesi için bir çok işlemden geçmesi gerekebilir. Sizlerle inceleyeceğimiz epoksi zemin kaplama aşamaları sırasıyla ve titizlikle yapılması önemlidir.

   • Zeminin İncelenir ve Detaylı Keşif Yapılır

Tüm aşamalardan önce uzman ekipler tarafından zeminde keşif yapılması ve incelenmesi en önemli aşamların başında gelmektedir. Yapılacak olan keşifte zeminin ne durumda olduğu ve ne kadar zemin kaplama malzemesi kullanılacağı belirlenmektedir. Böylece kesin olarak epoksi zemin kaplama fiyatları sunulabilir hem de işlemlerin yapım aşamaları belirlenebilir. Keşif sırasında zeminin yapısına göre yapılacak kaplamanın kalınlığı da belirlenmelidir. Eğer kaplamanın kalınlığı yeterince kalın olmaz ise kısa süre içerisinde çatlamalar görülebilir. Bunun gibi sorunlar ile karşılaşılmaması için ilk yapılacak olan işlem zeminin incelenmesidir.

epoksizeminkaplamaikinciasama

   • En Uygun Epoksi Zemin Kaplama Çeşidi Seçilir

Keşif ve inceleme işlemlerinin sona ermesi ile hangi malzemenin ne kadar kullanılacağına ek olarak hangi özelliklere sahip epoksi zemin kaplama çeşidinin kullanılacağı da belirlenmelidir. Eğer bir fabrika zemini kaplama işlemi yapılacak ise portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama yapılmalıdır. Bunun nedeni ise her epoksi çeşidinin farklı dayanıklılık değerine ve farklı görünüme sahip olmasıdır.

epoksizeminkaplamacesitbelirlemeasamasi

   • Zemin Temizlenir ve Şap Harcı Uygulanır

Keşif sırasında alınan veriler ışığında zeminde temizleme işlemi yapılacaktır. Bu uygulamada zemindeki tüm kimyasal ya da fiziksel engeller ortadan kaldırılır. Temizleme işleminin sonucunda beton zemine ulaşıldıktan sonra sağlam bir temel elde edilebilmesi için şap atılması gereklidir.

epoksizeminkaplamaucuncuasama

Şap harcı uygulaması ile ideal zemin sertliği sağlanabilmektedir. Yapılan şap harcından sonra özenli bir biçimde yüzey düzeltilmelidir. Ardından düzeltilen zemin kurumaya bırakılmalıdır. Şap betonu kuruduktan sonra diğer aşamaya geçilebilir.

epoksizeminkaplamasapharciasamasi

   • Sertliği Artırmak İçin Astar Uygulanır

Şap harcı uygulandıktan sonra sıra ara katların yapımına gelir. Ara kat uygulamaları epoksi kaplamanın sert bir yüzeye tutunabilmesi için en önemli aşamadır. Kaplama öncesinde yapılan bu uygulama ile kalınlık ve sertlik artırılır. Ara katlarda kullanılan malzemelerin farklı kuruma süreleri olabilir. Bu kuruma süresi boyunca hiç bir şekilde alana temas edilmemesi ve kullanılmaması gereklidir.

epoksizeminkaplamadorduncuasama

   • Epoksi Reçine İle Kaplama Yüzeyine Hazırlık Yapılır

Ara katların tamamlanmasının ardından sıra kaplamanın yapışabilmesi için epoksi reçine kullanımına gelmektedir. Epoksi reçine ile yüzeydeki kaplama, alt katlara oldukça sıkı bir şekilde yapıştırılabilir. Bu aşama her epoksi çeşidi için farklı bir biçimde uygulanabilir. Örnek olarak üç boyutlu epoksi zemin kaplama işlemlerinde bu aşamadan sonra zemine üç boyutlu bir görsel yerleştirilmektedir.

epoksizeminkaplamasonasamayapimi

   • Epoksi Kaplama Yüzeye Uygulanır

Yapılan aşamalar ile birlikte artık yüzey epoksi kaplama için uygun bir hale gelmiştir. Seçilen çeşide göre epoksi kaplama yüzeye titiz bir şekilde uygulanmalıdır. Eğer granürlü bir yüzey istenir ise rulo ile epoksiye granür görünümü verilebilir. Epoksi kaplama işlemleri bitirildikten sonra epoksi zemin kaplama yapım aşamaları son bulmuş olacaktır.

epoksizeminkaplamasonasamaduzeltme

 

Bu yazımızda sizlere epoksi zemin kaplama yapım aşamalarını ve bu aşamalarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştık. Aklınızdaki sorular için ya da epoksi zemin kaplama fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Epoksi Baktım olarak kaliteli epoksi zemin kaplama hizmeti vermek için biz daima hazırız.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın