Epoksi Zemin Kaplama Ne İçin Kullanılmaktadır ?

Epoksi-Zemin-Kaplama-Ne-İçin-Kullanılmaktadır4

Endüstriyel ve günlük yaşamda duvarlar kadar önemli bir diğer yapı bölümü ise zeminlerdir. Zaman zaman üstünde yürüdüğümüz, zaman zaman ise bir çok fiziksel güce maruz kalan zeminler için bir çok çözüm üretilmektedir. Bu çözümler dayanıklı malzemeler olmasının yanı sıra dekoratif ve estetik olarak farklı ihtiyaçlara cevap verebilmektedir. İhtiyacınızı doğru belirlemek ve buna göre planlı bir şekilde epoksi zemin kaplama işlemlerinin yaptırılması en önemli konudur. Bir çok çeşidi bulunması ile ihtiyacınıza cevap verebilecek bir epoksi zemin kaplama mutlaka vardır. Uygulama yaptırmak istediğiniz zeminin neye ihtiyacı olduğunu yapılacak olan keşif ile belirlemek oldukça önemlidir. Böylece zemin kaplama işlemleri planlı ve titiz bir şekilde yapılabilmektedir. Bu yazımızda sizlere epoksi zemin kaplama nerelerde kullanılır sorusuna yanıt vermeye ve epoksi zemin kaplama çeşitlerini paylaşacağız.

Ağır Yüklere Dayanıklı Epoksi Zemin Kaplama

Bir çok çeşidi bulunan epoksi zemin kaplama uygulamaları en çok endüstriyel alanlarda, ağır yüke maruz kalan zeminlerde kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise 3 katmandan oluşan epoksi zemin kaplamaların hem kimyasal hemde fiziksel olarak bir çok materyale karşı oldukça güçlü olmasıdır. Fabrikaların zeminlerinde , makinelerin yere uyguladığı kuvvetten dolayı aşınmalar yaşanabilmektedir. Bu aşınmalar da fabrika sahiplerine düzenli olarak bir maliyet yüklemektedir.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Ne-İçin-Kullanılmaktadır8

Bu noktada yapılacak en doğru seçim 3 katmanlı epoksi zemin kaplama yaptırmaktır. Böylece kaplama ile oldukça uzun süre sorunsuz bir şekilde zeminler kullanılabilmektedir. Sadece fabrikalarda değil , montaj atölyelerinde, depo ve antrepolarda, uçak hangarlarında , kimya sanayi ve ilaç üretim tesislerinde en çok gördüğümüz portakal desen epoksi zemin kaplama uygulamalarıdır. Standart bir epoksi zemin kaplama kalınlığı endüstriyel yapılar için 1,5 mm kalınlığındadır. Böylece zemin yüksek fiziksel aşınmalara karşı oldukça güçlü bir yapı haline gelmektedir.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Ne-İçin-Kullanılmaktadır3

Ofisinizde Etkileyici Bir Alan Oluşturun

Epoksi zemin kaplama uygulamaları sadece endüstride kullanılmamaktadır. Farklı renklerde ve şekillerde uygulanabildiği için ofislerin de en çok tercih ettiği zemin kaplama türü epoksi zemin kaplamalardır. Ofisinize gelen misafirlerinizi etkilemek için firmanızın logosunu epoksi zemine ekleyebilir ve böylece firmanızın ofis imajını yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda ofis epoksi zemin kaplama ile bölümlere ayırabilirsiniz. Böylece işleriniz için belli bölümler yaratarak verimliliği artırabilirsiniz. Çalışanlarınız düzenli ve bölümlü bir ofiste çalışmaktan oldukça keyif alacaklardır. Bunun yanı sıra ofisin iç dekorasyonuna uygun ve duvar ile uyumlu bir zemine sahip olmak için zemin kaplama uygulamalarına başvurulabilmektedir.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Ne-İçin-Kullanılmaktadır10 Epoksi-Zemin-Kaplama-Ne-İçin-Kullanılmaktadır6

Bu örneklerin yanı sıra sizler için hazırladığımız epoksi zemin kaplama uygulama örnekleri ve uygulama alanları videomuzu izleyebilirsiniz. Epoksi zemin kaplama yaptırmadan önce çok çeşit ve örnek incelemek oldukça faydalı olacaktır.

Temizliği Kolay ve Hijyenik

Hastanelerde ve sağlık merkezlerinde hijyeni sağlamak insan sağlığı için oldukça önemli ve çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun içinse toz tutmayan , bakteri oluşumuna izin vermeyen bir zemine sahip olmak oldukça faydalı olacaktır. Epoksi zemin kaplama ile tam anlamı ile bir hijyen sağlayabilir ve insan sağlığını korumak oldukça kolay olacaktır. Aynı zamanda ferah renkler kullanarak, insan psikolojisinde rahatlama yaratabilirsiniz. Günümüzde tüm hastanelerde ve sağlık merkezlerinde hatta okullarda epoksi zemin kaplama uygulamaları kullanılmaktadır. Özellikle laboratuvar zemin kaplama işlemlerinde tek tercih edilen ve güvenle kullanılan anti-statik epoksi zemin kaplama, elektriği toprağa ileten özelliği sayesinde laboratuvarda kullanılan aletlerin ve çalışanların güvenliğini sağlamak oldukça kolaydır.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Ne-İçin-Kullanılmaktadır11 Epoksi-Zemin-Kaplama-Ne-İçin-Kullanılmaktadır9

Zeminde İşaretlemeler ve Semboller

Günlük yaşantımızı kolaylaştıran bir çok sembol ve işaretler bulunmaktadır. Bu işaretler kimi zaman bir elektrik direğinde kimi zaman da zeminlerde görebilmekteyiz. Özellikle otoparklarda arabaların park alanlarını belirleyen çizgilerin bir süre sonra kaybolmasını engellemek için en doğru boya seçimi epoksi boya olacaktır. Epoksi boya oldukça uzun süre boyunca zeminde kalarak , işaretlerin düzgün ve okunabilir olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte epoksi boya uygulamaları iç dekorasyonda alanı renklendirmek isteyenler için de oldukça kullanışlıdır. Özellikle metalik epoksi boya işlemleri farklı yapısı ve görünümü ile zemin boyama uygulamalarını bir üst kademeye taşımaktadır. Uzmanlık ve ustalık isteyen metalik epoksi boya işlemleri , zemin kaplamanın son katında epoksi boyanın uygulanması ile yapılmaktadır. Böylece zemin daima canlı ve etkileyici görünmektedir.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Ne-İçin-Kullanılmaktadır  Antistatik-Epoksi-Zemin-Kaplama-Nerelerde-Tercih-Edilir3

Bu yazımızda sizler ile epoksi zemin kaplama uygulamalarının nerelerde kullanabileceğiniz ve hangi ihtiyaca göre nasıl bir uygulama yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Daha detaylı bilgiler için sitemizdeki diğer içerikleri inceleyebilirsiniz. Aklınızdaki sorular için ya da epoksi zemin kaplama fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşarak uzman ekibimizden bilgi alabilirsiniz.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın