Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır? | Epoksi Baktım

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

epoksizeminkaplamanasilyapilir

Epoksi zemin kaplama günümüzün en trend yer kaplama çeşitlerinden biridir. Hem teknolojik bir ürün hem de dayanıklı bir kaplama çeşidi olan epoksi zemin kaplama ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de epoksi zemin kaplama nasıl yapılır üzerine yoğunlaşmıştır. Ustaların bu zemin çeşidini nasıl ortaya çıkardığını kendi uygulamalarını nasıl meydana getirdiğini ev sahipleri ve meslektaşları merak etmektedir.

epoksizeminkaplamauygulamalari

Zemin Etüdü ve Temizlenmesi

Epoksi zemin kaplama için zeminin uygun olması gerekir. Gerekli zemin keşfi ve incelemesi bunun için yapılır. Zeminler incelendikten sonra eğer varsa yapıştırıcılar zeminin düz olmasının engelleyen çalışmalar iyice temizlenmelidir. Öncesinde yapılan halıfleks, fayans ve parke gibi çalışmalar epoksi zemin kaplama başlamadan önce temizlenmelidir. Burada ekibin kalitesi ve düzgün çalışması çok önemlidir. Özellikle zemindeki yağ ve lekelerin giderilmesi çok önemlidir. Yağ lekeleri tam olarak temizlendikten sonra zemin epoksiye hazır demektir.

Epoksi Zemin Kaplama Öncesi Astar Atımı

Epoksi zemin kaplama işlemine başlamadan önce zemine astar uygulamak gerekir. Zemini düzgünleştirmek ve epoksi yapılır şekle sokabilmek için ilk kat astar yapılır. Epoksi boyama işlemlerinde ilk kat bazen şeffaf kat olarak değerlendirilebilir. Astar katın kuruması için ise bir süre beklenmesi gerekir.

Epoksi Boya Hazırlanması

Epoksi boya hazırlanması için epoksi reçine, epoksi sertleştirici ve pasta kullanılır. Zeminde istenenlere göre bu üç öğe karıştırılır. Burada epoksi boya hazırlığının hassas bir şekilde yapılması gerekir. Uygulanacak alanlar doğru hesaplanarak karışım yapılır. En son karışım ise pasta yani epoksiye verilen rengin karıştırılması şeklinde meydana gelmektedir.

epoksiyerkaplamanasilyapilir

Epoksi Zemin Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Epoksi zemin kaplama uygulamasına başlamadan önce epoksi astar atılmalıdır. Önceki maddelerde de söylediğimiz gibi epoksi astarın kuruması beklenir. Ardından uygulamamıza göre belirlediğimiz renkleri oluşturduğumuz epoksi boya çalışması yapılır. Son katın kuruması ise duruma göre değişmektedir. Son katın kurumasının ardından ise epoksi zemin kaplama işlemini sonlandırmış olursunuz.

epoksizeminkaplamacesitleri

Bu yazımızda sizlere epoksi zemin kaplama nasıl yapılır elimizden geldiğince aktarmaya çalıştık. Umarız sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Siz de konu ile ilgili merak ettiklerinizi bize dilediğiniz an ulaştırabilir, soru ve görüşlerinizi Epoksi Baktım ekibine ulaştırabilirsiniz.

Alakalı içeriğimiz: Epoksi boya nedir?

 

 

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın