Epoksi Zemin Kaplama Kalınlığı ve Çeşitleri Nasıl Belirlenmelidir ?

Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir

Zemin kaplama uygulamaları bir mekanın ya da alanın dekorasyonu ve algısını kolaylıkla değiştirebilir. Eğer endüstriyel işlemler için kullanılan bir alan kaplanacak ise estetik yerine dayanıklılık ve kullanılabilirlik daha ön plandadır. Ancak mağaza, kafe ve ofis gibi alanlar içinse estetik görünüm oldukça önemlidir. Etkileyici bir dekorasyon ile müşterilerinizi ve misafirlerinizi rahatlıkla etkileyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere epoksi zemin kaplama kalınlığı ve epoksi zemin kaplama çeşitleri nasıl belirlenmelidir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Epoksi Zemin Çeşitleri Nelerdir ?

Epoksi oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Epoksi zemin yaptırmadan önce zeminin durumunun incelenmesi ve buna göre eposki zemin çeşitleri arasından doğru seçim yapılması önemlidir. Zeminde yapılacak keşif çalışması ile en iyi epoksi çeşidi rahatlıkla belirlenebilmektedir. Keşif öncesinde bilgilenmeniz ve epoksi çeşitleri hakkında detayları görmeniz için sizlere liste halinde epoksi zemin çeşitlerini sunuyoruz.

Epoksi Zemin Çeşitleri :

  • Şeffaf Epoksi Zemin
  • Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Zemin
  • Self-Levelling Epoksi Zemin
  • Üç Boyutlu Epoksi Zemin
  • Solventli Epoksi Zemin Boyası
  • Solventsiz Epoksi Zemin Boyası
  • Metalik Epoksi Zemin Boyası
  • Anti-Statik Epoksi Zemin
  • 2 Katlı Epoksi Zemin
  • 3 Katlı Epoksi Zemin

Öncelik İhtiyacı Belirlemektir

Epoksi zemin kaplama uygulamaları ihtiyaca yönelik malzemeleri ve epoksi zemin kaplama çeşitleri üretilebilen uygulamalardır. Bunun için mekan sahiplerinin nasıl bir zemine ihtiyaçları olduğunu belirlemesi önemlidir. İnsan trafiğinin fazla olduğu zeminlerde bir kaç epoksi zemin kaplama uygulanması gerekebilir. Epoksi zemin kaplama çalışmalarına öncelikle zeminin temizlenmesi ile başlanmalıdır. Böylece zemin kaplama yapılırken karşılaşılabilecek sorunların önüne geçilmektedir. Temizleme işlemleri bittikten sonra epoksi reçine yani epoksi yapıştırıcı uygulanır. Bunun nedeni zeminin sabitlenmesi ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesidir. Daha sonrasında istenilen epoksi zemin kaplama çeşidi zemine uygulanabilmektedir. Bu noktada estetik bir görünüm isteyen müşterilerimiz için epoksi boya uygulamaları devreye girmektedir. Geniş renk çeşidi ile firmanıza ya da iç dekorasyona uygun bir boyama işlemi yapılabilmektedir. Parlak ya da mat görünüm epoksi zemin kaplama çeşitleri ile de mekana oldukça farklı bir görünüm katmak mümkündür. Örnek olarak üç boyutlu epoksi zemin kaplama uygulamaları ofis girişlerinde ve mağaza girişlerinde misafirleri etkilemek için oldukça fazla kullanılır.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir1

Epoksi boya işlemleri bittikten sonra zemin kullanıma hazır olacaktır. Ancak atılan her zemin katında belli bir bekleme süresi vardır. Bu bekleme süresi içerisinde zemine hiç bir temasın olmaması oldukça önemlidir. Epoksi reçine uygulandıktan sonra 12 saat içerisinde diğer katma geçiş yapılabilmektedir. Kimi epoksi zemin kaplama çeşitlerinde bu süre 5 güne kadar çıkabilmektedir.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir3 Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir2

Endüstride Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları Nasıl Yapılmalıdır

Estetik zeminlerin aksine endüstriyel kullanım alanlarında epoksi zeminler daha dayanıklı ve uzun süreli kullanımı ile ön plana çıkmaktadır. Fabrikalar, depo ve üretim tesislerinde kısa süre içerisinde zeminde aşınmalar yaşanabilmektedir. Epoksi zemin kaplama uygulamaları ile bu aşınmanın önüne geçilebilir ve sağlıklı bir kullanım elde edilebilir. Özellikle elektrikli aletlerin yoğun kullanıldığı üretim bölgelerinde anti-statik epoksi zemin kaplama zorunlu bir kullanımdır. Anti-statik epoksi zemin kaplamalar elektriğin toprağa kolaylıkla iletilmesini sağlamakta ve böylece güvenli bir çalışma alanı yaratmaktadır. Bununla birlikte laboratuvar ve hastane gibi hijyenin yüksek olduğu alanlarda ise kolay temizlenebilir epoksi zemin kaplamalar tercih edilebilmektedir. Tüm epoksi zemin kaplama uygulamalarının genel özellikleri, kolay temizlenebilir, tozuma yapmayan ve dayanıklı olması tüm endüstriyel ve günlük alanlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir9 Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir8 Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir7 Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir10

Açık Alanlarda Epoksi Zemin Kaplama Kullanılabilir Mi ?

Bu sorunun cevabına en güzel örnekler otoparklar ve sahalardır. Epoksi zemin kaplamalar kaydırmayan yüzey özelliğine sahiptir. Aynı zamanda zor aşınması ile de araç trafiğinin yüksek olduğu zeminlerde rahatlıkla kullanılır. Bununla birlikte spor yapılan mekanlarda ve çevresinde estetik bir görünüm nedeniyle tercih edilebilir.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir5 Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir11

Zemin kaplama uygulamalarına başvurmadan önce zeminin ne istediğini, ne kadar sıklıkla kullanıldığını belirlemek önemlidir. Çıkan sonuçlara göre keşif için gelen ustalarımıza isteklerinizi rahatlıkla anlatabilirsiniz. Böylece hem ustalarımız zemini inceleyecek hem de isteğinize göre iş planlarını düzenleyecekler. Yine bu keşif sırasında ustalarımız sizlere yapılacak olan işlemler için epoksi zemin kaplama uygulama maliyetini de hızlıca çıkaracaktır. Keşif yapılmadan herhangi bir fiyat verilmesi oldukça zor ve yanlış olacaktır. Bunun nedeni ise, zeminde ne kadar malzeme kullanılacağının ve hangi işlemlerin yapılacağının ancak keşifle hesaplanabilir.

Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidi65 Epoksi-Zemin-Kaplama-Kalınlığı-ve-Çeşitleri-Nasıl-Belirlenmelidir4

Epoksi zemin kaplama uygulaması ve çeşitli epoksi zemin kaplama örnekleri hakkında daha fazla bilgi için size özel hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz :

Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir ?

Epoksi Zemin Kaplama Özellikleri Nelerdir ?

Epoksi Zemin Yaptırmadan Önce Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere epoksi zemin kaplama kalınlığı ve epoksi zemin kaplama çeşitleri nasıl belirlenmelidir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aklınızdaki sorular ve epoksi zemin kaplama fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizlere ulaşarak uzman ekibimiz ile görüşebilirsiniz.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın