Epoksi Uygulama Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Aşamalar Nelerdir ?

epoksi-uygulama-sirasinda-dikkat-edilmesi-gereken-asamalar-neledir

Zemin kaplama işlemleri oldukça titiz bir biçimde tecrübeli ekipler ve ustalar tarafından planlı bir şekilde yapılması en önemli konudur. Doğru bir epoksi uygulama yapılarak uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için uygulama aşamalarının doğru bir şekilde yapılması gerekir. Planlı ve programlı yapılmayan epoksi uygulamaları çok kısa sıra içerisinde bozulmaya ve aşınmaya başlamaktadır. Böyle bir sorun karşısında zeminin düzeltilebilmesi için hem zaman hem de masraf yapılması zorunludur. Bunun gibi sorunlar ile karşılaşmamak için epoksi uygulama işlemlerinin en başında plan ve program yapılması ve uygulama süreci boyunca bu plana sadık kalmak hayati bir öneme sahiptir. Bu yazımızda sizlere epoksi uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken aşamaları ve doğru bir epoksi kaplama için hangi konulara özen gösterilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

epoksiboyanedir12

Epoksi Uygulamanın En Önemli Aşaması Keşiftir

Herhangi bir inşaat uygulamasına başlamadan önce işlemin yapılacağı alanın tanınması ve detaylı bir biçimde incelenmesi gereklidir. Bu inceleme sırasında alanın ihtiyaçları ve yapılacak uygulamanın özelliklerinin ne olacağına karar verilmektedir. Epoksi uygulama işlemlerinde ise bu durum daha da önem kazanmaktadır. Zeminde yapılacak keşif ile beton zeminin durumu ya da alanın ihtiyaçları tam olarak belirlenmelidir. Eğer alanda yüksek miktarda insan ya da araç trafiği mevcut ise kalınlığı en az 3 mm olan portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama tercih edilmelidir. Zeminde yapılan keşif ile epoksi uygulama çeşidi belirlenirken bir yandan ne kadar malzeme kullanılacağı da hesaplanmaktadır. Malzeme miktarı hesaplaması ile de toplam epoksi zemin kaplama fiyatları da sizlere doğru bir şekilde iletilecektir.

epoksi-uygulama-asamalari

Zeminde yapılan keşif sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise epoksi uygulama planlamasıdır. Bu planlamada tüm sürecin adım adım aşama şeklinde belirlenmesi önemlidir. Beton zemine şap attıktan sonra astarın ne kadar kalınlıkta olacağı ya da en üst kattaki epoksi kaplamanın hangi kalınlıkta olacağının belirlenmesi bu keşif planlaması sırasında yapılacaktır. Ancak bir diğer önemli konu ise yapılan bu plana işlemler boyunca sadık kalınmasıdır.

Şimdi sizler ile dayanıklı bir epoksi uygulama yapımı sırasında yapılan aşamaları sırayla inceleyelim.

1- İlk Adım Zemin Temizliği

Zeminde keşif işlemlerinin bitirilmesi ile ilk aşamaya geçiş yapılır. İlk aşamada zeminde var ise bulunan başka uygulamalar temizlenmelidir. Aynı zamanda kimyasal ya da fiziksel lekeler ya da atıklar bulunuyor ise bu atıklarında titizlikle temizlenmesi ve zeminin dümdüz bir hale gelmesi sağlanır. Bu aşamada yapılan temizlik ile epoksi uygulama için doğru bir zemin hazırlanmış olacaktır.

epoksi-uygulama-oncesi-zemin-temizligi

2- Şap Harcı Uygulaması

Zeminde yapılan detaylı temizlik bitirildikten sonra ilk malzemenin uygulamasına geçilebilir. Beton zeminin sertleşmesi ve daha dayanıklı bir hale gelmesi için kalınlığı ve malzeme miktarı hesaplanan şap harcı zemine uygulanır. Şap atıldıktan sonra yüzeyinin mala ya da düz bir tahta ile düzeltilmesi önemlidir. Şap harcı düzeltildikten sonra epoksi uygulamanın bir diğer aşamasına geçilebilmesi için kuruması beklenmelidir. Kuruma süresi şap harcı için kullanılan malzeme miktarına göre değişebilmektedir.

epoksi-uygulama-ikinci-asama-sap-harci

3 – Ara Katlarda Kullanılacak Astar Uygulaması

Dayanıklı bir epoksi uygulaması elde edebilmek için zemin ile epoksi arasındaki ara katların sert bir malzeme ile desteklenmesi gereklidir. Aynı zamanda yapılan astar uygulaması zeminin kalınlığına büyük bir etkisi olacaktır. Bundan dolayı keşif sırasında yapılan plana sadık kalarak astar kalınlığının belirlenen seviyede yapılması zorunludur. Epoksi uygulama işleminde en çok dikkat edilmesi gereken aşamaların arasında bu astar katı uygulaması gelmektedir. Eğer epoksi uygulamanın dayanıklı olması isteniyor ise birden fazla astar katı uygulaması yapılabilir. Bu katların uygulamaları arasında kuruma süresine dikkat edilmelidir.

epoksi-uygulama-ikinci-asama-astar-atimi

4 – Kaplamayı Uygulamadan Önce Epoksi Yapıştırıcı

Astar uygulamalarının ardından epoksi kaplamanın sağlıklı bir şekilde zemine uygulanabilmesi için oldukça güçlü bir yapıya sahip olan epoksi yapıştırıcı kullanılır. Bu epoksi yapıştırıcı ile kaplamanın alt katlardaki sert astara ve zemine tutunması sağlanır. Daha sonrasında istenilen çeşide göre epoksi uygulaması gerçekleştirilir.

epoksi-uygulama-son-asama-oncesinde-yapistirici-uygulamasi

5 – Belirlenen Epoksi Kaplama Çeşidi Zemine Uygulanır

Epoksi yapıştırıcının uygulanmasının hemen ardından seçilen epoksi kaplama zemine uygulanır. Ancak çeşidine göre her epoksi kaplamanın uygulaması farklıdır. Self-levelling epoksi uygulama kendiliğinden yayılan bir yapıya sahiptir. Ancak metalik epoksi boya uygulamalarında deseni uygulamak için ekibin uygulamayı bizzat yapması gerekir.

Son aşamadan sonra epoksi kaplamanın çeşidine bağlı olarak yüzeyde düzeltme ya da herhangi bir cila işlemi yapılacak ise epoksi uygulamanın kuruması beklenmelidir.

epoksi-uygulama-son-asama-kaplama-uygulamasi

Neden Profesyonel Epoksi Zemin Kaplama Hizmeti Almalıyım ?

Epoksi uygulama işlemlerinde aşamalara ve planlara birebir sadık kalmak oldukça önemlidir. Uygulama sonrasında uzun yıllar kullanabileceğiniz bir zemine sahip olabilmek içinse profesyonel ve tecrübeli ekipler ile çalışmanızı öneriyoruz. Profesyonel ustalar tüm aşamaları ciddi ve titiz bir biçimde uygulayarak yapılan epoksi uygulamasının uzun yıllar boyunca sorunsuz bir biçimde kullanılmasına olanak sağlamaktadır.

Dilerseniz sizin için hazırladığımız epoksi uygulama örnekleri ile ilgili videoyu izleyebilir ve ihtiyacınız olan epoksi uygulamayı belirleyebilirsiniz. Keyifli seyirler dileriz…

Bu yazımızda sizlere epoksi uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken aşamaları anlatmaya çalıştık. Aklınızdaki sorular için ve epoksi zemin kaplama fiyatları hakkında daha detaylı bilgiler almak için web sitemizdeki hesaplama modülünü kullanabilir ya da bizleri arayabilirsiniz.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın