Epoksi Reçine Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

epoksi reçine

Epoksi malzemeleri endüstriyel alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kuruduktan sonra oldukça güçlü bir yapıştırma özelliğine kavuşan epoksi reçine malzemeleri günümüzde fabrikalardan, rüzgar tribünlerine ve evlerimize kadar oldukça fazla alanda tercih edilmektedir. Bu yazımızda sizler ile epoksi reçine nedir ve nerelerde kullanılır sorularına yanıtlar vermeye çalışacağız.

Epoksi Reçine Nedir ?

Epoksi reçine, yüksek yapıştırma gücü ve başarılı kimyasal direnci  ile bilinmiş plastik bir malzemedir.Bu özelliği dolayısıyla kullanım alanları oldukça geniştir.Suya,alkaliye ve aside direnci çok iyidir. Çeşitli amaçlar için birçok endüstriyel uygulamada kullanılır.Diğer reçine türlerinden daha yüksek mekanik özelliklere ve  daha fazla termal ve kimyasal dirence sahiptir.

Poliepoksitler olarak da adlandırılır. Epoksilerin kullanıldığı sektörlere ve ürünlere uyum sağlamak için epoksilerin çeşitliliği sürekli olarak geliştirilyor. Gelin bir de epoksi reçine kullanım alanlarından bazı örnekler verelim…

epoksi reçine  epoksi reçine

Epoksi Reçine Kullanım Alanları

-Endüstriyel kaplamalar

-Fiber takviyeli plastikler

-Kaymaz kaplamalar

-Sert köpükler

-Genel amaçlı yapıştırıcılar

-Elektrik izolatörleri

-Elektronik ve elektrikli bileşenler

-Müzik aletleri üretimi

-Uzay ve havacılık sanayisi

-Otomotiv sanayisi

epoksi reçine

Epoksi reçinesi, sertleşme sırasında düşük büzülmeye ve neme karşı kimyasal direnç gösterir.Elektrik ve yalıtım özelliklerine sahiptir.Uzun bir raf ömrü olduğu için üreticilerin ve satıcıların da dostudur.

Epoksi reçinesi ayrıca kumaş,ahşap ve cam gibi malzemelerde de kullanılır.Ancak önemli bir ! epoksi reçinesi suya dayanıklı olarak kabul edilmez.

Elyaf takviyeli polimerler,elyafı yerinde tutmak için reçine matrisi olarak epoksi kullanılır.

epoksi reçine epoksi reçine

 

Fiber Takviyeli Epoksi için Ortak Ürünler

Vakum İnfüzyon

Tekneler

-Rüzgar türbini kanatları

Sıkıştırma kalıplama

-Kaykaylar

-Devre kartları

-Kayaklar ve snowboard

-Uçak parçaları

Filaman Sargısı

-Borular

-Basınçlı kalıplar

-Roket gövdeleri

-Eğlence ekipmanları

Pultruzyon

-İzolatör çubukları

-Ok milleri

Prepreg ve Otoklav

-Bisiklet çerçeveleri

-Havacılık bileşenleri

-Hokey çubukları

Epoksi reçinelerin büyük çoğunluğu,petrolden türetilen bir endüstriyel üründür .Oda sıcaklığında oldukça kararlıdırlar ve sadece bir tür sertleştirici madde ile reaksiyona girdiğinde kürlenir.

epoksi reçine epoksi reçine

Epoksi Reçine Neden Tercih Edilir ?

Epoksi kimyasal olarak oldukça güçlü ve sağlam bir yapıştırıcıdır. Kuruduktan sonra oldukça sert bir yapıya sahip olan ve yapıştırıldığı yüzeye sıkı bir şekilde tutunan bir kimyasal maddedir. Epoksi reçine bu güçlü yapısı ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yüzey kaplamalarının yanı sıra zemin kaplama işlemlerinde de tercih edilmektedir. Fabrika ve depo gibi alanlarda zeminlerin özel bir kaplama malzemesi ile kaplanması zorunludur. Bunun nedeni ise beton zeminlerin oldukça kısa bir süre içerisinde bozulması ve tadilata ihtiyaç olmasıdır. Epoksi reçine ve epoksi kaplama malzemeleri kullanılarak yapılacak olan bir zemin kaplama ile uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde zemin kullanılabilir.

epoksirecinenedentercihedilir

Epoksi reçinenin bir çok alanda tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise hızlı bir şekilde kuruyarak alt yüzeye yapışabilmesidir. Böylece dayanıklı yüzeyleri epoksi reçine ile oldukça kısa bir süre içerisinde elde edebilirsiniz. Epoksi reçine endüstriyel kullanımın yanı sıra dekorasyon uygulamalarında da çokça tercih edilmektedir. Özellikle epoksi masa yapımı işlemlerinde ceviz masaların oyuklarına renkli ya da şeffaf epoksi reçine doldurularak estetik ve dayanıklı masalar elde etmek mümkündür.

Epoksi reçineler aslında hayatımızdaki birçok yapının içindedir. Epoksi reçine hakkında birçok değinilmemiş ayrıntıyı anlatmaya çalıştık.Umarım beğenmişsinizdir…

İlginizi çekiceğini düşündük

Epoksi Kaplama Uygulamaları Nerelere Yapılabilir?

Epoksi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir ?

Epoksi Reçine Nasıl Kullanılmalıdır?

Epoksi Boya Nasıl Uygulanmalıdır?

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın