Epoksi Nedir?

epoksi nedir

Epoksi, likit olarak uygulanan ve kuruduktan sonra suya, asitlere ve alkaliye dirençli bir madde haline gelen zaman içerisinde bu direncini yitirmeyen, kolay temizlenen, mekani mukavemeti yüksek bir kimyasaldır. Tekne yapımı ve rüzgar tribünü yapımı dahil bir çok alanda kullanılan yapıştırıcı en çok tercih edilen kaplama ürünlerindendir.

 

epoksiboyanedir12

Epoksi, kullanımı son yıllarda gittikçe artan bir uygulama türüdür. Özellikle şekilde verilmesi ve şık durması sayesinde yapı sahipleri tarafından tercih sebebi olmaktadır. Burada yapı sahipleri tercih ederken, kendi istedikleri şekli gerçeğe dönüştürmek isterler. Bunun için iyi bir kimyasal reçine olan epoksi eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Fakat buradaki kilit nokta, bu tür istekleri uygulayacak olan ustanın işindeki kabiliyeti, yeteneği ve işine olan profesyonel yaklaşımı olmaktadır. Eğer iyi bir usta uygulamaları yaparsa harika sonuçlar elde edilir. Burada saydığımız özelliklere sahip iyi kişiler veya firmalar ile çalışmak anahtar özellikler teşkil etmektedir. Aynı zamanda nasıl bir zemine ihtiyacınız olduğunu belirlemek için alanda keşif yapılması gereklidir. Oldukça geniş çeşide sahip epoksi zemin kaplama uygulamaları, endüstriyel kullanımın yanı sıra ofislerde üç boyutlu epoksi zemin kaplama ile çok farklı bir dekorasyon tasarımı yapılabilmektedir.

Epoksi-Nedir2 Epoksi-Nedir3

Epoksi Neden Tercih Edilir?

Epoksi 3d biçimde uygulanabilen kimyasal bir üründür. 3d epoksi zemin kaplama olarak da uygulanmasından dolayı da şık bir görüntü  elde edilebilir. Özellikle firmaların zemin kaplama işlemleri sırasında bu tür uygulamalar tercih edilir. Zemin kaplama yapabilmek için logo ve amblemlerin sergilenmesinde, istenilen şekillerin ortaya çıkmasında epoksi uygulamaları büyük rol oynar. Sağlam olmasının yanı sıra uzun ömürlü bir şekilde kullanımı da bu tür uygulamalar sayesinde gerçeğe dönüştürebilmek oldukça önemlidir. Epoksi zemin kaplama uygulamalarının tercih edilmesinin en büyük nedeni ise aşınmaya karşı dayanıklı bir yüzey oluşudur. Dilerseniz 2 katlı 1mm olarak zemine işlenebilen epoksi , dilerseniz de 1,5mm 3 katlı olarak da uygulanabilmektedir. Epoksi zemin kaplama çeşitlerine göre katmanlar da değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle üç boyutlu epoksi zemin kaplama son katı 3D Crystal adı verilen malzeme ile kaplanarak zemindeki görüntünün canlı ve çarpıcı gözükmesini sağlamaktadır.

Epoksi-Nedir

Epoksi Kullanmanın Avantajları Var Mıdır ?

Epoksi nedir sorusunun doğru bir şekilde yanıtlanabilmesi için bu malzemenin kullanım avantajlarını da sizlerle paylaşmamız gerekli. Zeminlerin kısa bir süre içerisinde bozulduğu alanlarda tercih edilen epoksi uygulamaları alanın büyüklüğüne göre 7-15 gün içerisinde tamamlanabilmektedir. Aynı zamanda bu süreye kaç kişilik bir ekibin çalışacağı da etki etmektedir. Epoksi uygulaması için anlaştığınız ekip ya da ustanın, sizin kafanızdaki tüm soruları cevaplaması oldukça önemlidir. Epoksi ülkemizde sıkça adı duyulan bir zemin kaplama malzemesi olmakla birlikte avantajları ve etkileri çok fazla bilinmemektedir. Epoksi nedir sorusunun cevabını verildikten sonra avantajları çok daha kolay bir biçimde anlaşılabilir. Epoksi uygulamalarının avantajları şunlardır ;

  • Uzun yıllar boyunca, aşınmaya karşı dayanıklı yapıya sahiptir
  • Anti-bakteriyel malzemeler ile üretilir
  • Estetik görünüm ve özelleştirilebilir yüzey
  • Çok kolay temizlenebilir
  • Kimyasallara karşı dayanıklıdır
  • Tozuma yapmaz

İhtiyacınıza Uygun Epoksi Uygulamaları

Zemin kaplama çeşitleri arasından size uygun olan ve ihtiyaçlarınıza tam bir cevap verebilecek olan epoksi zemin kaplama uygulamasını seçmek oldukça önemlidir. Aynı zamanda yapılacak olan epoksi zemin kaplama uzun süre boyunca aşınmaya karşı dayanıklı olduğu için zemin canlılığını koruyacaktır. Böylece zemin tamir ve tadilat işlemlerini de azaltarak para tasarrufu yapmanız oldukça kolay olacaktır. Doğru epoksi zemin kaplamayı seçebilmek için internet üzerinden detaylı bir araştırma yapmak ve epoksi  zemin kaplama örneklerine bir göz atmanız faydalı olacaktır. İç dekorasyonda kullanım örnekleri sizlere yeni fikirler verebilir ve hayalinizdeki dekorasyona sahip olmanız için yardımcı olabilir.

Epoksi-Nedir4 Epoksi-Nedir7

Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir ?

Epoksi çeşitleri kullanım alanlarına göre oldukça çeşitlilik göstermektedir. Öncelikle epoksi nedir sorusunun cevabını verdikten sonra hangi çeşitlerinin olduğunu ve nerelerde kullanıldığını açıklamak önemlidir. İhtiyaca uygun üretilen epoksi , teknolojinin gelişimi ile birlikte de oldukça farklı mekanlarda kullanılmaktadır. Özellikle estetik bir görünüm elde etmek isteyenler ve mağaza vb mekanlara sahip olanlar için en uygun epoksi uygulaması , şeffaf veya üç boyutlu epoksi zemin kaplama uygulamaları olacaktır. Yapıldığı alanı geniş ve çekici gösterme özelliğine sahip olan şeffaf epoksiler mağazalarda en çok kullanılan kaplamalardır. Üç boyutlu epoksi zemin kaplama ise büyük ilgi gören bir çeşittir. Bunun nedeni ise istenilen 3D görselin zemine işlenebilmesidir. Böylece markalar logolarını zemine işleyerek mükemmel bir zemine sahip olabilmektedir. Özellikle ıslak zeminlerde dayanıklı bir yapıya sahip olması nedeniyle, oteller havuz zeminlerinde oldukça fazla kullanmaktadır.

Epoksi-Nedir6 Epoksi-Nedir5

Bu çeşitlerin yanı sıra fabrikaların veya depoların zeminlerinde portakal desenli epoksi ve granürlü epoksi kullanılmaktadır. 3 katmanlı bir yapıya sahip olan portakal desen epoksi zemin kaplamalar , uzun süre boyunca tüm fiziksel  güçlere karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda kolaylıkla temizlenebilir olması da tercih sebebi olmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra hastaneler ve okullarda en çok kullanılan hijyenik epoksi zemin kaplamalar da ,anti-bakteriyel yapıya sahip olması ile tercih sebebidir.

Açık veya kapalı tüm zeminlerde rahatlıkla kullanılan epoksi zemin kaplamaların en çok kullanıldığı bir diğer alan ise otopark zemin kaplamalarıdır. Otopark zeminleri yoğun araç trafiği nedeniyle kısa zaman içerinde kolaylıkla aşınmaktadır. Epoksi zemin kaplama ile bu aşınmanın önüne geçebilmek mümkündür. Böylece araçlar oldukça güvenli bir şekilde otoparkı kullanabilmektedir. Aynı zamanda otopark zemin kaplama fiyatları da yapılacak olan epoksi boya ile işaretlemelerin kalıcı olması sağlanabilmesi sayesinde oldukça uygun bir seviyeye gelecektir.

Epoksi-Nedir8

Yapı sahipleri, epoksi masa, epoksi zemin kaplama gibi uygulamaları fiyat avantajı sebebi ile de isteyebiliyorlar. Kullanımı ve uygulaması son derece hızlı olan bu ürünler için yapı sahipleri büyük bir avantaj görmektedirler. Burada epoksi özellikleri ve faydaları önemli bir rol oynamaktadır. Uygun fiyatı ile tercih sebebi olan epoksi , bir çok parça eşya ve yapı üzerinde de kolaylıkla uygulanabilmektedir. Tezgah zemini kaplamasında çokça tercih edilmesinin sebebi de tezgahı darbelerden rahatlıkla korumasıdır.

Bu içeriğimizde size epoksi boya nedir sorusu hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Siz de epoksi  uygulamaları için bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bize rahatlıkla aktarabilirsiniz. Epoksi Baktım olarak iletişim bölümlerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın