Epoksi Hakkında Şaşıracağınız İlginç Bilgiler ( 7 İlginç Bilgi )

epoksihakkindasasiracaginizilgincbilgiler

Son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen ve her yerde ismini duymaya başladığımız epoksi hakkında kısıtlı bilgiler bulunmaktadır. Epoksi zemin kaplamada veya boyama işlemlerinde kullanılabilen bir malzeme olmasının yanı sıra bir çok endüstriyel alanda da kullanılmaktadır. Oldukça uzun yıllardır kullanılan bu malzemenin yakın zamanda popüler olmasının en büyük nedeni evlerde rahatlıkla kullanılabilir bir hale gelmesi ve üç boyutlu görseller kullanılarak etkileyici bir zemine sahip olabilmesidir. Epoksi Baktım olarak bu içeriğimizde sizler için epoksi hakkında ilginç bilgiler ve detayları bir araya topladık.

epoksi-zemin-kaplama-cesitleri-ornegi

Epoksi Nedir ? Kim İcat Etti ?

Epoksi, sıvı bir şekilde uygulanan ve kuruduktan sonra suya, alkaliye ve aside oldukça dirençli bir hale gelen ve uzun yıllar boyunca bu direncini kaybetmeyen bir kimyasal reçinedir. Zemin kaplama işlemlerinde tercih edilmesinin yanı sıra, rüzgar tribünlerinin kanatlarında ya da yatlarda kullanılabilmektedir.

Epoksinin İlk Üreticisi Öldürücü Gazı da Üretti

Epoki ilk üretildiği zamanlarda sadece yapıştırıcı olarak kullanılmaktaydı. Epoksi maddesini bu anlamda kullanan ilk firma 1925 yılında kurulan IG Farben adında bir Alman firmadır. İkinci Dünya Şavaşı sırasında hizmet veren bu firma aynı zamanda Nazilerin kullandığı gaz odaları için zehirli gaz üretimi de yapmışlardır. Bir çok savaş suçuna dahil olan IG Farben yöneticileri savaşın sona ermesi ile yargılandılar.

alman-epoksi-ureticisi-ıg-farben-fabrika-siyah-beyaz-fotografi

Epoksi Kelimesi Yunanca’dan Gelmektedir

Zemin kaplama işlemlerinde sıklıkla kullanılan epoksi malzemesi adını Yunanca’daki iki adet kelimeden almaktadır. “Epi” kelimesi Yunanca’da “üzerine” anlamına gelmektedir. “Oxy” ise kesin ve asitli anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleşiminden “Epoxy” ismini almaktadır. İsminin açılımından da anlaşılacağı gibi epoksi zemin kaplama malzemeleri çeşitli yüzeylerin kaplamalarında kullanılmaktadır. Fabrika, depo gibi endüstriyel alanlarda kullanıldığı gibi, evlerde ya da mağazalarda estetik bir görünüme sahip olduğundan dolayı tercih edilebilmektedir.

İnşaat Demirlerin Sabitlenmesinde Epoksi Kullanılır

Epoksi malzemeleri genellikle zemin kaplama uygulamaları ile bilinse de asıl kullanım alanlarından birisi de kaba inşaatta binanın temellerini oluşturan demirlerin betona saplanması için oyuklara doldurulmasıdır. Bu işleme epoksi ankraj ismi verilmektedir. Epoksi ankraj ile inşaatta kullanılan demirler oldukça sağlam bir biçimde sabitlenebilir. Bu uygulamadan da epoksi malzemelerinin ne kadar dayanıklı olduğunu anlayabiliriz.

insaattaepoksimalzemesikullanimi

Epoksi Zemin Kaplama Bir Çok Çeşide Sahiptir

Zemin kaplama işlemleri alanın ve zeminin ihtiyacına göre belirlenmelidir. Bu ihtiyaçlara doğru cevaplar verilebilmesi için bir çok epoksi zemin kaplama çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak epoksi zemin kaplama çeşitlerini ikiye ayırmak mümkündür. Estetik ve endüstriyel kullanıma uygun epoksi zemin kaplama olarak ayırabiliriz. Sanıldığının aksine her epoksi çeşidi her zemine uygun değildir.

estetik-epoksi-zemin-kaplama-cesidi-ornegi endustriyel-epoksi-zemin-kaplama-ornegi

Epoksi Kaplama İle Zemin Arasında Ara Katlar Vardır

Zemin için yapılan kaplama işlemlerinde sadece yüzeye epoksi malzemeleri uygulanmaktadır. Aksi takdirde tüm katlarda epoksi malzemesi kullanılması gerekir. Bu durumda uygulamaların maliyetini oldukça yükseltecektir. Ara katlarda astar ve şap harcı kullanılmaktadır. Böylece kaplama uygulamaları sert ve dayanıklı bir zemine yapılabilmektedir.

Örnek olarak aşağıda üç boyutlu epoksi zemin kaplamanın katlarını ve açıklamalarını görebilirsiniz.

epoksizeminkaplamakatmanlari

Yapılan Uygulamanın Ömrü Zeminin Sertliğine ve Ekibin Tecrübesine Bağlıdır

Bir zemin kaplama uygulaması sadece epoksi malzemeleri kullanıldığı için dayanıklı olmaz. Epoksi zemin kaplama işlemini yapan ekibin tecrübeli ve profesyonel olması zeminin ne kadar doğru yapılacağını belirler. Buna ek olarak zeminin ne kadar sert olduğu da epoksinin ömrünü belirlemektedir. Eğer zemin sertliği yeterli değil ise ara katlarda kullanılan astar kalınlığı arttıralarak sertlik sağlanmaya çalışılır.

Bu içeriğimizde sizlere epoksi hakkında ilginç bilgiler paylaşmaya çalıştık. Aklınızdaki soruları dilediğiniz zaman bizimle paylaşabilir, epoksi zemin kaplama hakkında görüş ve önerilerinizi rahatlıkla bize iletebilirsiniz. Epoksi Baktım olarak kaliteli zemin kaplama hizmeti vermek için biz hazırız.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın