Epoksi Boya Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

epoksi-boya-kullaniminin-avantajlari-ve-dezavantajlari-nelerdir

Zemin kaplama uygulamaları arasından alana en uygun çeşidi seçmek ve doğru bir şekilde uygulamak oldukça önemlidir. Her zeminin farklı ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyaca uygun özelliklere sahip epoksi zemin çeşidini belirlemek için alanda detaylı bir keşif yapılması zorunludur. Bu keşif sırasında yapılacak olan işlemler adım adım belirlenir. Belirlenen adımlar, her epoksi çeşidine göre değişebilmektedir. Özellikle epoksi boya kullanımı öncesinde zemindeki var ise çatlak ve deliklerin kapatılması zorunludur. Böylece daha uzun süre boyunca epoksi boya uygulaması zeminde kullanılabilmektedir. Bu yazımızda sizlere epoksi boya kullanmanın avantajları ve dezavantajlarını, epoksi boya uygulamaları sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

epoksiboyanedir12

Neden Epoksi Boya Tercih Edilir ?

Epoksi zemin kaplama uygulamaları arsında oldukça popüler olan epoksi boya birçok zemine rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ancak uygulama öncesinde detaylı bir araştırma yapılması ve zeminin ihtiyaçlarının belirlenmesi oldukça önemli bir yere sahiptir. Epoksi Boya düzgün bir zemin üzerine 2 kat astar uygulamasından sonra istenilen renge göre yapılmaktadır. Oldukça geniş bir renk çeşidi sunması ile farklı bir dekorasyona sahip olmanıza da olanak sağlamaktadır. Epoksi boya uygulamaları dayanıklı olmasına rağmen, bir epoksi zemin kaplama uygulaması kadar dayanıklı değildir. Eğer zemin üzerine sürekli ağır yük uygulanıyor ise portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama ya da elektrikli araçların oldukça fazla kullanıldığı bir alan ise anti-statik epoksi zemin kaplama uygulaması yapılması zorunludur. Bunun gibi alanlarda epoksi boya tercih edilmemelidir. Ancak farklı bir renk uygulaması isteniyor ise diğer kaplama uygulamalarının son katında epoksi boya uygulanabilir.

epoksi-boya-kullanim-ornekleri epoksi-boya-kirmizi-renk-ornegi

 epoksi-boya-logo-zemine-isleme-ornegi

Zeminin İhtiyacı Olan Epoksi Çeşidi Nasıl Belirlenmelidir ?

Her zeminin ve dekorasyonun farklı ihtiyaçları olabilmektedir. Bu ihtiyaçların doğru belirlenmesi ve uygulamanın titizlikle yapılması oldukça önemlidir. Kaliteli ve dayanıklı  epoksi boya uygulaması yapılabilmesi için profesyonel ve titizlikle çalışan bir firma ya da ekip ile çalışmalısınız. Bunun için detaylı bir internet araştırması ile size en iyi epoksi zemin hizmeti verebilecek firmayı bulabilirsiniz. Profesyonel bir firma ile anlaşmadan önce zeminde detaylı ve planlı bir keşif yapılması en önemli konuların başında gelmektedir. Firmanın zemini inceleyerek nelere ihtiyacı olduğunu belirleyerek hareket etmesi gerekir. Aynı zamanda yapılacak keşif sırasında alanda ne kadar epoksi boya malzemesi kullanılacağı da belirlenir. Bu doğrultuda bir iş planı hazırlanarak işlemler süresince bu iş planına sadık bir uygulama gerçekleştirilmelidir. Keşif işlemleri tamamlandıktan sonra sizlere net olarak epoksi boya fiyatları da iletilmelidir.

epoksi-boya-renkli-kullanim-ornegi epoksi-boya-magaza-ve-reyon-kullanim-ornegi

Epoksi Boya Kullanmanın Faydaları veya Zararları Nelerdir ?

Epoksi boya diğer kaplama uygulamalarından keskin bir çizgi ile ayrılmaktadır. Epoksi zemin uygulamalarında kullanılan malzemelerden farklı malzemeler ile yapılmaktadır. Epoksi boya fiyatları diğer çeşitlere göre oldukça uygundur. Ancak eğer zeminin daha dayanıklı bir zemine ihtiyacı var ise epoksi boya uygulamaları bu ihtiyacı karşılayamaz. Böyle zeminler için kesinlikle farklı bir epoksi kaplama kullanılmalıdır.

Epoksi boya oldukça geniş renk çeşidi ile iç dekorasyonda oldukça estetik bir görünüme sahip olmanıza imkan verir. Aynı zamanda duvar renginiz ile uyumlu bir zemin elde etmek veya ofisinizde belli bölümler yaratmak için epoksi boya uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Ancak gün içerisinde yüksek araç ve insan trafiği olan alanlarda epoksi boya uygulamaları kolayca aşınabilmekte ve kısa süre içerisinde dayanıklılığını kaybedebilmektedir.

epoksi-boya-renkli-ornek

Bu yazımızda sizlere epoksi boya kullanmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatmaya ve uygulamalar sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştık. Aklınızdaki sorular için bizlere web sitemizde bulunan formu doldurarak ulaşarak uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.
Yorumlar
  • Bir türlü farkını anlayamadığım epoksi boya ve epoksi kaplama farkını oldukça net bir şekilde anlatmışsınız. Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın