Dayanıklı Otopark Zemin Kaplama İçin Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır ?

dayanıklıotoparkzeminkaplamamalzemeleri7

Otopark zeminleri üzerinde sürekli bir fiziksel baskı ve güç bulunmaktadır. Araç lastiklerinin zemine uyguladığı , yayaların zemine uyguladığı güçten dolayı zaman içerisinde dayanıksız malzemeler ile yapılmış zeminler aşınabilir ve kullanılmaz hale gelebilmektedir. Bunun sonucunda ise yüksek tamir ve tadilat masrafları ortaya çıkabilmektedir. Bu yazımızda aşınmaya karşı dayanıklı otopark zemin kaplama için hangi malzemelerin kullanılması gerektiğini anlatacağız.

Aşınmaya Karşı Dirençli Epoksi Otopark Zemin Kaplama

Açık ve kapalı otopark zeminlerinde kullanılan malzemeler farklı olmaktadır. Ancak iki alanın da aşınmaya karşı dayanıklı olması en önemli konudur. Açık otopark zemin kaplamaları güneş ışığına veya suya maruz kaldığı için bu etkilere karşı da dayanıklı bir malzeme kullanılmalıdır. Kapalı otopark zemin kaplama içinse işaretlemelerin renklerini kaybetmemesi ve uzun süre boyunca görünür olması oldukça önemli bir noktadır. Buna benzer etkilere karşı bir çok otopark zemin kaplama malzemesi üretilmiştir. Gelin sizler ile bu malzemeleri ve nasıl kullanıldığını inceleyelim.

dayanıklıotoparkzeminkaplamamalzemeleri4

Polyurea Açık Otopark Zemin Kaplama Malzemesi

Polyurea zemin kaplama malzemesi açık otopark zeminlerinde en çok tercih edilen zemin kaplama malzemelerinin başında gelmektedir. Bunun nedeni ise güneş ışığına (UV ışınları) karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Aynı zamanda su sızdırmaması, su ile temas ettiğinde yapısını bozmaması ile de tercih nedenidir. Otopark zemin kaplamalarında görülebilen çatlaklara karşı bir önlem almak için de polyurea otopark zemin kaplama malzemesi bir çözüm olarak kullanılabilmektedir.

dayanıklıotoparkzeminkaplamamalzemeleri

Epoksi Kapalı Otopark Zemin Kaplama Malzemesi

Kapalı otoparklarda işaretlerin ve bölümlerin detaylı bir şekilde belirtilmesi ve bunların uzun süre boyunca zemine bağlı kalması dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Epoksi otopark zemin kaplama uygulamaları tam olarak da yoğun araç trafiğinin olduğu , aşınmaya karşı dayanıklı ve zemine uygulanan boyaların uzun süre özelliğini kaybetmemesi için geliştirilmiştir. Sürücülerin kapalı otoparkı iyi bir şekilde görebilmesi için belli işaretlerin görünür olması önemlidir. Epoksi zemin kaplama malzemelerinin yapısı ile bu sorunu çözmek oldukça kolay olacaktır. Bölümlendirmeler, otopark kuralları bu işaretlemelerin arasında yer almaktadır. Kapalı otopark zemin kaplama yapılırken dikkat edilmesi gereken işlemlerden birisi de zemin kaplama kalınlığıdır. En doğru kalınlığı sağlamak, otoparkın daha uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılmasına yardımcı olacaktır.

dayanıklıotoparkzeminkaplamamalzemeleri5 dayanıklıotoparkzeminkaplamamalzemeleri6

Poliüretan Otopark Zemin Kaplama Malzemeleri

Kolaylıkla beton zeminlere uygulanması ile oldukça fazla kullanım alanına sahip olan poliüretan zemin kaplama malzemeleri açık ve kapalı otoparklarda tercihe göre kullanılabilmektedir. Tozuma yapmayan yapısına ek olarak isteğe göre parlak, mat ya da yarı parlak olarak kullanılabilmektedir. Otopark zemin kaplamalarının yanı sıra izolasyon alanlarında oldukça fazla uygulanmaktadır.

dayanıklıotoparkzeminkaplamamalzemeleri2

Kapalı ya da açık otopark zemin kaplama için oldukça çeşitli zemin kaplama çeşitleri arasından seçim yapmanın en kolay ve en doğru yolu zemin kaplama ustalarının alanı keşife gelerek incelemesidir. Böylece otopark zemin kaplama fiyatları açısından da bilgi alabilir ve nasıl bir uygulama yapılacağı hakkında detaylı bir bilgi alma şansınız bulunacaktır. Epoksi Baktım olarak ücretsiz keşif hizmetimiz ile uzman ekibimiz zemin kaplama yaptırmak istediğiniz alana gelerek detaylı incelemelerde bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizlere dayanıklı otopark zemin kaplama için hangi malzemelerin kullanılması gerektiğini ve malzemeler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Aklınızdaki soruları ve zemin kaplama hakkında detaylı bilgiler için bizlere ulaşabilir ve uzman ekibimiz ile görüşebilirsiniz.

Epoksi Baktım olarak sizlere epoksi zemin kaplama ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konuda yaptığımız istediğimiz çalışmaları ve örnekleri de sizinle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biz Sizi Arayalım
Sizi istediğiniz zaman arayarak,
profesyonel epoksi zemin kaplama hizmetimiz hakkında bilgilendirelim
GÖNDER
close-link

Biz Sizi Arayalım !

Epoksi Baktım kalitesinde zemin kaplama hizmeti almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz.
GÖNDER
close-link
Bizi Arayın